Týdenní projekt „Líhnutí kuřátek“

v týdnu od 11. 3. do 15. 3. 2024 probíhá na všech pracovištích, ve všech třídách projektový týden líhnutí kuřátek. Na každé třídě je umístěna líheň s 5-ti vajíčky. Děti mají možnost pozorovat klubání kuřátek a jejich život v prvních dnech po vylíhnutí.

Kuřeti pomáhá v klubání malý výrůstek na špičce horní části zobáku, tzv. vaječný zub. Kuře proklove dírku a pokračuje až do uvolnění dvou třetin obvodu skořápky. Pak se opře
běháky do špičky vejce a odlomí vršek skořápky. Celý proces trvá několik hodin. Jedná se o nejzajímavější část experimentu. Po vylíhnutí je kuře mokré a unavené, musí si v líhni odpočinout. V tuto dobu nejsou kuřata příliš aktivní, v líhni se ponechají minimálně 12 hodin. Mohou v ní zůstat 24 i více hodin. Nepotřebují vodu ani krmivo. V prvních hodinách tráví
zbytek živin ze žloutkového váčku. Někdy se kuřata vylíhnou krátce po sobě, někdy s většími rozestupy. Po dokonalém oschnutí se kuřata umístí do boxu pod
výhřevnou desku. Otevře se jim miska s krmivem a do napáječky se dá voda.

V pátek dopoledne budou kuřátka odvezena zpět k chovateli.